DYT. Elif TOPRAK

EĞİTİM KURUM YIL
Eğitimi
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
2021

 

UZMANLIK KURUM YIL
DYT.
ÖZEL DOĞUŞ HASTANESİ
2022

 

Elif TOPRAK, ‘’OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA BESLENMENİN ÖNEMİ’’ hakkında bilgilendirdi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için çok gereklidir; çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu devam etmektedir.

Okul çağı olarak sınıflandırdığımız 7-12 yaş grubundaki çocuklarda ise fiziksel büyüme süreklidir. Sürekli Büyüme süreci, önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda proteini, mineralleri ve vitaminleri gerektirir. Tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli karşılanabilmesi için okul çocuklarının tüketmeleri gereken besinleri iyi kaliteli ve yeterli miktarda olması önem taşır.

Beslenme mutlaka; çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivitesine göre düzenlenmelidir. Besinlerde çeşitliliğin sağlanması, sağlıklı vücut ağırlığının korunması, lif yönünden zengin besinlerin tüketilmesi, yağ ve şekerin sınırlandırılması, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması en önemli noktalardır.

Okullarda çocukların beslenmesi konusunda yaşanan kontrolsüzlük ve özellikle annenin çalıştığı durumlarda okuldan eve gelen çocuğun kendi kendine yiyecek hazırlaması yanlış beslenme alışkanlıkları oluşmasında bir etkendir. Bu neden ile yeterli ve dengeli beslenme için çocuğun ailenin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir.

Çocuğun okula erken gitmesi, öğle vaktini okulda geçirmesi, okulda geçen sürenin uzun olması; okul kantininden alınan besin değeri düşük yiyecekler ile birkaç öğünün geçiştirilmesi gibi nedenler yanlış beslenme alışkanlıklarının yerleşmesine neden olmaktadır. Bu soruna ailede ve okulda kazandırılacak iyi alışkanlıklar ile çözüm bulunabilir. Günün en önemli olan öğünü kahvaltı ise; çocuklarda dikkat, ders çalışma, anımsama ve öğrenme yeteneği ile bunların bütünü olan okul başarısı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeple atlanmamalıdır.

Burada ailelere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Çocuğun beslenme çantasının hazırlanması, ara öğünlerde sağlıklı alternatiflerin sunulması ayrıca okul yemekhanelerinde dengeli bir menü örüntüsünün oluşturulması gerekmektedir. Aile hiçbir zaman çocuğunu boyu ve kilosu yönünden arkadaşları ile kıyaslamamalı, ödül ceza yöntemine gitmemelidir.

Siz ebevenleri ve çocuklarınızı da sağlıklı bir yaşam ve beslenme düzenini sağlamak için Mavi Hospital ‘deki Beslenme ve Diyet polikliniğime bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir